Jak dbać o silnik, odkurzacz i powietrze w mieszkaniu.

W odkurzaczach stosuje się silniki wysokoobrotowe chłodzone zasysanym powietrzem, co za tym idzie ważne jest aby maksymalnie ułatwić przepływ powietrza zarówno zasysanego jak również wylatującego. Szczególnie istotne jest to przy odkurzaczach bezworkowych gdzie pod pojemnikiem znajduje się filtr, który ma zapobiegać przedostawaniu się kurzu do komory silnika.

Filtr składa się z gąbki oraz filtra właściwego. W przypadku kiedy zapomnimy go wyczyścić po kilku odkurzaniach filtr zaczyna blokować powietrze co wpływa na spadek mocy silnika, przegrzewanie i finalnie jego uszkodzeniu. Poniższe zdjęcie pokazuje filtr, którego nie powinno się używać, należy go wymyć pod bieżącą wodą oraz wysuszyć przed ponownym odkurzaniem. To samo dotyczy filtra wylotowego HEPA. Filtr ten ma za zadanie wyłapywać drobinki, które przedostały się przez filtr wlotowy. Doprowadzanie filtrów do takiego stanu jak na zdjęciach nie dość, że powoduje spadek mocy odkurzacza to powietrze, które wylatuje jest zanieczyszczone i ma nieprzyjemny zapach stęchlizny. Jeżeli zależy nam na czystym powietrzu warto dbać o czystość odkurzacza i filtrów, które używamy we własnym mieszkaniu. Poniżej lista pięciu rodzajów filtrów HEPA, różniące się skutecznością zatrzymywania cząstek kurzu.

HEPA H10 ( EPA E10) – skuteczność filtracji całkowitej 85%, zatrzymuje cząstki powyżej 0,4 µm np. cząsteczki dymu tytoniowego, cząsteczki spalin czy sadzy również wirusów, ale jedynie przytwierdzonych do cząstek nośnych.
HEPA H11  (EPA H11) – skuteczność filtracji całkowitej 95%, jak wyżej.
HEPA E12  (EPA H12) – skuteczność filtracji 99,5%  wyłapują cząstki o wielkości 0,1 µm
HEPA H13 – skuteczność filtracji rzędu 99,95%,  skuteczność miejscowa 99,75%
HEPA H14 – skuteczność filtracji: 99,995%, skuteczność miejscowa 99,97%

Im mniej będziemy dbać o czystość filtra wewnętrznego tym więcej zanieczyszczeń dostaje sie do komory silnika i filtra zewnętrznego co skutkuje jego zatkaniem powodując słabszy przepływ powietrza wylatującego przegrzewając w ten sposób silnik.

Przy zatkanych filtrach praca silnika powoduje bardzo duże jego nagrzewanie, wylatujące powietrze osiąga temperaturę, która potrafi odkształcić plastikową pokrywę filtra i przez to zaczepy pokrywy odkształcają się i przestają trzymać się w obudowie odkurzacza.

 

Podsumowując aby móc się cieszyć w pełni sprawnym odkurzaczem przez długi czas, należy dbać o czystość filtrów oraz należy pamiętać aby opróżniać pojemnik z zanieczyszczeń. Jeżeli odkurzacz jest workowy i zastosowany jest worek płócienny, co jakiś czas należy go wyprać, a następnie wysuszyć przed ponownym odkurzaniem. Jeżeli w odkurzaczu są worki papierowe nie należy ich przepełniać bo może to doprowadzić do rozerwania, a cała zawartość worka zostanie wessana do komory silnika a następnie wydmuchana na zewnątrz odkurzacza przez filtr wylotowy. Czyli to co posprzątaliśmy przed sobą jest za nami w postaci chmury kurzu i zanieczyszczeń.

UWAGA: nigdy nie należy używać filtrów i worków mokrych czy wilgotnych, może to doprowadzić do zwarcia i spalenia silnika.

Poniżej jeszcze kilka zdjęć odkurzacza, który przez zanieczyszczenie trafił do nas do serwisu z opisem, brak mocy, odkurzacz słabo ciągnie i bardzo się grzeje.