Brak podświetlenia matrycy w monitorze Samsung

Tym razem naprawiamy monitor Samsung na brak podświetlenia matrycy LCD. Monitor włącza się, dioda świeci, ale nie ma podświetlenia treści obrazu.

Jak sprawdzić, czy monitor wyświetla treść obrazu ? Należy z podpiętym kablem sygnałowym do komputera włączyć monitor, przy uruchomionym komputerze, przyłożyć latarkę do ekranu pod kątem i przyjrzeć się czy widać obraz. Jeżeli nie widać obrazu, prawdopodobnie uszkodzenie związane jest z zasilaczem lub płytą główną monitora. Nie należy jednak wykluczyć uszkodzenia po stronie komputera, idealnym rozwiązaniem byłoby podpięcie innego monitora do komputera, aby wykluczyć uszkodzenie karty graficznej w PC. Do połączenia proszę użyć kabli, którymi był podłączony “uszkodzony” monitor.

Zabieramy się za naprawę naszego monitora. Zaczynamy od ściągnięcia tylnej obudowy, w tych modelach należy uważać na zaczepy, łatwo pękają. Dostajemy się do zasilacza i płyty głównej. Zasilacz zbudowany jest z części zasilającej płytę główną i części zasilającej podświetlenie matrycy LCD, tzw. inverter. Po wykonaniu kilku pomiarów napięć i sprawdzeniu elementów w części zasilacza zabieramy się za sprawdzenie invertera.

W tym przypadku zasilacz jest sprawny, uszkodzeniu uległ inwerter. Naprawa polega na wymianie uszkodzonych elementów, przeprowadzeniu kilku testów świetlówek, aby mieć pewność, że uszkodzenie nie jest spowodowane wadliwą świetlówką, skręceniu monitora i testowaniu go przez kilka godzin. Zwykle naprawy odbywają się w tym samym dniu, w którym urządzenie jest przyjęte. W przypadku kiedy musimy zamówić części, naprawa może przedłużyć się do 4-5 dni.