Wymiana matrycy LCD w telewizorze UE78KS9000 Media Markt

W zeszłym tygodniu otrzymaliśmy zgłoszenie ze sklepu Media Markt w Krakowie na uszkodzony mechanicznie panel LCD w telewizorze UE78KS9000. Zamówiliśmy panel i po 2 dniach od zgłoszenia wybraliśmy się do sklepu na wymianę. Matryca jest tak duża, że musieliśmy pojechać w dwie osoby. Ekran w tym modelu jest zagięty i żeby można było go wymienić musimy mieć specjalną wygiętą podkładkę na której kładziemy telewizor, w przeciwnym razie panel położony na równej powierzchni pęknie pod własnym ciężarem.

W sklepie udostępniono nam wózek, na którym mogliśmy wygodnie i bezpiecznie położyć telewizor. Tylna obudowa składa się z 2 części, górnej zakrywającej w 2/3 wysokości panela oraz w 1/3 maskując elektronikę telewizora. W tym przypadku naprawa polegała na zdemontowaniu obudowy i elektroniki co w tym modelu wbrew pozorom nie jest takie łatwe,

obudowa jest na plastikowych zaczepach dlatego należy uważać żeby ich nie uszkodzić. Uszkodzony zaczep powoduje odstawanie obudowy od panela co wpływa na wygląd estetyczny telewizora. Wracając do naprawy, po wyciągnięciu zasilacza i płyty PCB następuje zamiana paneli i montaż płyt.

Teraz musimy sprawdzić czy wszystko jest OK, wchodzimy w tryb serwisowy sprawdzamy ustawienia, jeżeli jest taka konieczność korygujemy ustawienia fabryczne pod konkretny panel.

Sprawdzamy czy panel wyświetla treść obrazu, w sklepie nie mieliśmy źródła sygnału dlatego połączyliśmy sie smartfonem za pomocą bluetooth, w celu wyświetlenia treści na ekranie LCD.

Kilka testów, porównań, skorygowanie ustawień w trybie serwisowym i możemy się zabierać za zakładanie obudowy.

W pierwszej kolejności górna część obudowy następnie dolna, a na końcu elementy ozdobne zakrywające łączenie obudowy. Cała operacja wymiany panela LCD w tym modelu zajęła nam ok godziny.